• W koszyku produktów 0 [0,00 zł]

Producenci

Czym oświetlić garderobę?

Garderoba to marzenie nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Jeśli planujesz takie wnętrze w swoim domu lub mieszkaniu, to koniecznie zadbaj o jego odpowiednie oświetlenie. Jest ono szczególnie ważne w pomieszczeniach bez dostępu do okien, do których nie dociera naturalne światło słoneczne. Odkryj nasze porady na temat prawidłowego oświetlenia garderoby!

Oświetlenie garderoby krok po kroku

Garderoba to miejsce, w którym praktycznie w każdym zakamarku chowają się ubrania czy buty męskie i damskie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby każdy z nich był odpowiednio oświetlony, a samo użytkowanie pomieszczenia jak najwygodniejsze i najprzyjemniejsze. W tym celu należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrza, ewentualny dostęp do światła dziennego czy ustawienie mebli. Podstawą są lampy sufitowe/wiszące, na przykład plafony, które najlepiej jest umieścić mniej więcej na środku pomieszczenia albo po bokach, tuż nad komodami i półkami. W dużych wnętrzach takie oświetlenie może jednak sobie nie poradzić i konieczne będzie tzw. doświetlenie, czyli wykorzystanie mniejszych źródeł światła. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się podzielenie garderoby na strefy, a następnie umieszczenie w nich dodatkowych LED-ów sufitowych czy halogenów. Równie doskonale sprawdzą się lampy na szynach, kinkiety czy reflektory.

Klinkiety do eleganckiej garderobyLampa wisząca

O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie planowania oświetlenia garderoby?

W zależności od potrzeb i gustu można również dodać do całości modele dekoracyjne, które mają za zadanie podkreślać charakter wnętrza, a nie pełnić funkcję głównego oświetlenia. Z ich pomocą można stworzyć ciekawe efekty, na przykład wybierając listwy w oryginalnych, kontrastujących z meblami kolorach. Fantastycznym pomysłem jest także umieszczenie oświetlenia od razu przy lustrze.

Czy moc i barwa światła w garderobie mają znaczenie?

Oczywiście, że tak! To właśnie moc i barwa światła, zaraz po właściwym rozmieszczeniu oświetlenia, są jednymi z najważniejszych kwestii, na których należy się skupić. Dlaczego? Ponieważ nieprawidłowo dobrane parametry mogą sprawiać, że kolory ubrań i obuwia będą wyglądać na inne, niż są w rzeczywistości. Przykładowo twoje ulubione sukienki z Mybaze.com, które mają odcień ciemnobrązowy, mogą wydawać się czarne lub odwrotnie – o wiele jaśniejsze. Właśnie dlatego strzałem w dziesiątkę są żarówki o współczynniku oddawania barw Ra na poziomie 90 lub wyższym. Dzięki niemu ubrania damskie czy buty męskie będą mieć dokładnie taki kolor, jaki mają w rzeczywistości, a samo korzystanie z wnętrza będzie maksymalnie komfortowe. Jak to możliwe? Powód jest prosty – oświetlenie o takim parametrze jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego.

Mocne żarówki w gardwrobie to podstawa np:

Żarówka AKME SPOT LED AR111 15W, biała, 18 st. biała ciepła