• W koszyku produktów 0 [0,00 zł]

Producenci

Czym oświetlić garderobę?

Garderoba to marzenie nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Jeśli planujesz takie wnętrze w swoim domu lub mieszkaniu, to koniecznie zadbaj o jego odpowiednie oświetlenie. Jest ono szczególnie ważne w pomieszczeniach bez dostępu do okien, do których nie dociera naturalne światło słoneczne. Odkryj nasze porady na temat prawidłowego oświetlenia garderoby!

Oświetlenie garderoby krok po kroku

Garderoba to miejsce, w którym praktycznie w każdym zakamarku chowają się ubrania czy buty męskie i damskie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby każdy z nich był odpowiednio oświetlony, a samo użytkowanie pomieszczenia jak najwygodniejsze i najprzyjemniejsze. W tym celu należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrza, ewentualny dostęp do światła dziennego czy ustawienie mebli. Podstawą są lampy sufitowe, na przykład plafony, które najlepiej jest umieścić mniej więcej na środku pomieszczenia albo po bokach, tuż nad komodami i półkami. W dużych wnętrzach takie oświetlenie może jednak sobie nie poradzić i konieczne będzie tzw. doświetlenie, czyli wykorzystanie mniejszych źródeł światła. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się podzielenie garderoby na strefy, a następnie umieszczenie w nich dodatkowych LED-ów sufitowych czy halogenów. Równie doskonale sprawdzą się lampy na szynach, kinkiety czy reflektory.

O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie planowania oświetlenia garderoby?

W zależności od potrzeb i gustu można również dodać do całości modele dekoracyjne, które mają za zadanie podkreślać charakter wnętrza, a nie pełnić funkcję głównego oświetlenia. Z ich pomocą można stworzyć ciekawe efekty, na przykład wybierając listwy w oryginalnych, kontrastujących z meblami kolorach. Fantastycznym pomysłem jest także umieszczenie oświetlenia od razu przy lustrze.

Czy moc i barwa światła w garderobie mają znaczenie?

Oczywiście, że tak! To właśnie moc i barwa światła, zaraz po właściwym rozmieszczeniu oświetlenia, są jednymi z najważniejszych kwestii, na których należy się skupić. Dlaczego? Ponieważ nieprawidłowo dobrane parametry mogą sprawiać, że kolory ubrań i obuwia będą wyglądać na inne, niż są w rzeczywistości. Przykładowo twoje ulubione sukienki letnie Mybaze.com, które mają odcień ciemnobrązowy, mogą wydawać się czarne lub odwrotnie – o wiele jaśniejsze. Właśnie dlatego strzałem w dziesiątkę są żarówki o współczynniku oddawania barw Ra na poziomie 90 lub wyższym. Dzięki niemu ubrania damskie czy buty męskie będą mieć dokładnie taki kolor, jaki mają w rzeczywistości, a samo korzystanie z wnętrza będzie maksymalnie komfortowe. Jak to możliwe? Powód jest prosty – oświetlenie o takim parametrze jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego.